
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.5 mm |
| Width | 12.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Height | 5.7 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 12.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Color | White |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | White |
| Contact Mating Length | 4.4958 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 4.5 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Termination Post Length | 3.6 mm |
| Contact Pitch | 2.5 mm |
Stock: 356
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16244
Ext.Price$0.16244
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16244 | $0.16244 |
| 10 | $0.13508 | $1.35080 |
| 50 | $0.12300 | $6.15000 |
| 100 | $0.11200 | $11.20000 |
| 500 | $0.10310 | $51.55000 |
| 1000 | $0.09490 | $94.90000 |
| 3000 | $0.09039 | $271.17000 |
| 5000 | $0.08609 | $430.45000 |
| 10000 | $0.08199 | $819.90000 |
